Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka
w Paszkówce

34-113 Paszkówka, tel/fax: (033) 879-30-47

2012-05-10" Akustyka zupki chińskiej"

SP PaszkówkaW piątek 10 maja szkołę odwiedziła nasza absolwentka Marzena Medoń z kolegą Tomaszem Traczem. Razem pokazali nam ciekawe doświadczenia , które zostały docenione na Ogólnopolskim Konkursie " Fizyczne Ścieżki" w Warszawie.

Po zapoznaniu się z prawami akustyki zostało wykonane pierwsze doświadczenie, w którym sprawdziliśmy wydawanie dźwięków przez potrawy na przykładzie rozpuszczalnej czekolady. W doświadczeniu użyliśmy gorącej czekolady przygotowanej według przepisu na opakowaniu. Później należało lekko i miarowo uderzać łyżeczką o dno kubeczka i uważnie słuchać. Okazało się, że uzyskany w ten sposób dźwięk zmienia się w miarę stukania- staje się coraz wyższy. Zjawisko to spowodowane jest uwalnianiem się powietrza zamkniętego w czekoladowym proszku. Efekt ten możemy zaobserwować we wszystkich sypkich produktach zalewanych wodą- również w zupkach chińskich.

Następnym doświadczeniem było wykonanie cieczy nienewtonowskiej tzn. takiej, która zachowuje się jak ciecz, jednak w momencie działania na nią siły ( np. ściskania w ręce) potrafi zmienić się w ciało stałe. Aby wykonać taką ciecz wystarczy zmieszać mąkę ziemniaczaną z wodą.

Uczniowie próbowali też ustawić dwa widelce na szklance za pomocą jednej zapałki. Niewątpliwie najbardziej zadowoleni byli fani piłki nożnej, których w szkole nie brakuje. Nauczyli się oni przygotowywać wuwuzele ze zwykłych słomek. Na pewno zdobytą wiedzę wykorzystają podczas nadchodzących mistrzostw.

Wszyscy uczniowie patrzyli z podziwem i uznaniem na umiejętności i wiedzę starszych przyjaciół, którym życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

« powrót do poprzedniej strony

sppaszkowka.iap.pl

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce

Autor

Przeglądaj w najnowszej wersji swojej przeglądarki. Wszelkie prawa zastrzeżone