Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka
w Paszkówce

34-113 Paszkówka, tel/fax: (033) 879-30-47

2012-05-08Gminny Konkurs Czytelniczy, Literacki i Plastyczny

SP PaszkówkaDnia 8 maja 2012 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzeźnicy.

W Konkursie Czytelniczym udział wzięli uczniowie z kl. V-VI- Ewelina Pomietło, Karol Rakoczy, Mateusz Kucharczyk, Marcin Sobkowicz, Arkadiusz Żyła, Piotr Monica.

W Konkursie Plastycznym „BAŚNIOWY KRÓL - WŁADCA MOICH MARZEŃ”- wyróżnienie otrzymała Ewelina Pomietło z kl. VI.

W Konkursie Literackim „PRZESłANIE DO LUDZI - PRACA LITERACKA ZWIĄZANA Z ŻYCIEM I TWÓRCZOŚCIĄ JANUSZA KORCZAKA " wyróżnienie otrzymała Jolanta Kowalczyk z kl. IV.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Kochane dzieci dziś na dobranoc opowiem Wam prawdziwą bajkę.
Dawno, dawno temu żył pewien człowiek, który nazywał się Janusz Korczak. Kochał on dzieci nad życie. Był nauczycielem, pisarzem i lekarzem. Założył i prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Stosował system wychowania, który łączył zasadę kierowania dziećmi z zasadą ich samodzielności. Specjalnie dla najmłodszych napisał piękną książkę pt.: „Król Maciuś Pierwszy”. Opowiada ona o małym chłopcu, który stracił rodziców. Musiał udźwignąć ciężar odpowiedzialności za całe królestwo. Okazało się, że dziecko nie może poradzić sobie samo w życiu dorosłych, bo wszyscy chcą mieć wpływ na jego decyzje. Kiedyś przeczytam Wam tą książkę, a potem Wy przeczytacie ją swoim dzieciom. Powiem Wam piękną myśl pana Janusza:

„Bo dorosłemu nikt nie powie: „Wynoś się”, a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje,
a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli, a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak - nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie.”

Czy myślicie, że to prawda? Janusz Korczak bardzo dobrze znał dzieci, kochał je tak bardzo, że kiedy podczas wojny Hitlerowcy wywieźli je do obozu w Treblince pojechał tam z nimi, aby się nie bały. Jako najlepszy przyjaciel towarzyszył im do końca. To smutna, lecz szlachetna historia.

Dobranoc

Jolanta Kowalczyk
Kl. IV

« powrót do poprzedniej strony

sppaszkowka.iap.pl

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce

Autor

Przeglądaj w najnowszej wersji swojej przeglądarki. Wszelkie prawa zastrzeżone