Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka
w Paszkówce

34-113 Paszkówka, tel/fax: (033) 879-30-47

2014-04-21Wizyta w Turcji

SP PaszkówkaW dniach od 21 do 25 kwietnia 2014 odwiedziliśmy szkołę Mavisehir Ilkogretim Okulu
w Izmirze (Turcja ).W wizycie partnerskiej wzięli udział nauczyciele z czterech państw: Czech, Grecji, Anglii oraz Polski. Naszą szkołę reprezentowały Pani Irena Lorek oraz Pani Marta Wolińska.
Szkoła , którą odwiedziliśmy jest bardzo duża, liczy ona około 1500 uczniów, uczęszczają do niej uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. 23 kwietnia obchodzone jest w Turcji Święto Niepodległości oraz Dzień Dziecka , z tej okazji w szkole odbyły się liczne występy uczniów. Podziwialiśmy bogato zdobione , różnorodne stroje regionalne , a także oglądaliśmy tańce tureckie w wykonaniu uczniów. Młodsi uczniowie występowali również w tańcach nowoczesnych, które wywarły ogromne wrażenie na publiczności.
Koordynator szkoły w Turcji Pani Sema Polat, pokazała nam ciekawe miejsca mieszczące się poza Izmirem. Zwiedziliśmy ruiny starożytnego greckiego miasta Efez , w którym nauczał św. Paweł, a św. Jan Ewangelista przeżył tu swoje trzy ostatnie lata. Podjechaliśmy również na wzgórze Coressus, znajdujące się powyżej ruin Efezu, gdzie znajduje się niewielka kapliczka wybudowana na fundamentach domu, w którym, zgodnie z legendą, zamieszkała Maria ( Dom Marii Dziewicy).
Mieliśmy również okazję zobaczyć piękną wioskę Sirince, która wcześniej należała do Greków, lecz po wojnie tereny te zostały przy Turcji. Otaczają ją winnice i gaje owocowe, na wzgórzu znajduje się zniszczony już chrześcijański kościół prawosławny św. Jana Baptysty (Chrzciciela). Odwiedziliśmy także starą zabytkową szkołę, obecnie mieści się w niej restauracja. W ostatnim dniu naszego pobytu zwiedziliśmy piękne portowe miasteczko Foca.
Wizyta w Turcji pozostawiła niezapomniane wrażenia oferując nie tylko piękne widoki, delikatny smak orientu, ale przede wszystkim zaskoczyła niesamowitą gościnnością ,którą doświadczyliśmy od zwykłych przypadkowo-spotkanych ludzi.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Więcej zdjęć na stronie Comeniusa w "Galerii"

« powrót do poprzedniej strony

sppaszkowka.iap.pl

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce

Autor

Przeglądaj w najnowszej wersji swojej przeglądarki. Wszelkie prawa zastrzeżone