Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka
w Paszkówce

34-113 Paszkówka, tel/fax: (033) 879-30-47

2015-04-30Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

SP Paszkówka3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Żyjąc w zawrotnym tempie, często negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta.

Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, nie buduje swojej przyszłości.


Tymi słowami rozpoczął się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie V klasy przypomnieli jak ważnym wydarzeniem dla narodu polskiego było uchwalenie Konstytucji. Była to Konstytucja bardzo postępowa, pierwsza w Europie i druga na świecie. Uchwalono ją w momencie gdy nasz kraj przechodził poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, państwa sąsiadujące chciały przejąć i rozgrabić naszą ojczyznę. Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło i grożące Polsce niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz wielu innych.

Uczniowie przygotowali też scenkę z warsztatu szewskiego obrazującą codzienne życie, kłopoty mieszkańców Warszawy. Mistrz Teodor zrelacjonował przyjaciołom wydarzenia związane z uchwaleniem Ustawy, radość tłumów i przysięgę Króla. Na zakończenie apelu uczniowie klasy V i VI zatańczyli wspaniałego Poloneza.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

« powrót do poprzedniej strony

sppaszkowka.iap.pl

Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce

Autor

Przeglądaj w najnowszej wersji swojej przeglądarki. Wszelkie prawa zastrzeżone